Επειδή δεν επιθυμώ να χρωστώ σε κανέναν και ανεξάρτητα του αν συμφωνώ ή όχι με τις εισφορές, το σύστημα ασφάλισης κ.λπ., την τελευταία εργάσιμη ημέρα, δηλαδή την Παρασκευή 29 Αυγούστου, θα επισκεφτώ την τράπεζα Αττικής για να πληρώσω σε 12 άτοκες δόσεις μέσω της VISA της Attica Bank και τις εισφορές του Α' εξαμήνου του 2014.
Το ίδιο θα κάνω και για το Β' εξάμηνο του 2014.

Από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας.
Επιλογή για μένα δεν είναι η μη πληρωμή των εισφορών όταν μπορώ βέβαια.
Επιλογή είναι η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ.
Πάντως δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω μετά από λίγα έτη 8.000¤ το έτος για σύνταξη που δεν θα πάρω και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη της πλάκας.
Το κράτος είναι αναξιόπιστος εταίρος και ένα συμβόλαιο 19 ετών (τόσα μου μένουν για να συμπληρώσω 40 έτη) είναι πολύ μεγάλης διάρκειας. Όταν εγγράφηκα στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ το 1993 μου είπαν ότι στα 58 μου με 35 έτη θα έπαιρνα σύνταξη. Σήμερα μου λένε στα 63 όταν θα έχω 40 έτη ή μήπως είναι 67;
Αν αυξηθεί ο μέσος όρος ζωής τα όρια αυτά θα αυξηθούν. Αν χρεοκοπήσει το επικουρικό δεν θα πάρουμε τίποτα.
Είμαστε και μέτοχοι σε μια τράπεζα, τρομάρα μας, όπου άλλοι κάνουν κουμάντο και όχι οι πραγματικοί μέτοχοι (ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ).
ΔΕΝ πάνε να...

Γιατί δεν λένε την αλήθεια; (ρητορικό το ερώτημα)
Αν θέλουν οι σημερινοί 30-40ρηδες να πάρουν σύνταξη θα πρέπει οι συντάξεις που δίνονται σήμερα να μειωθούν στο μισό!
Τώρα το μόνο που κάνουμε είναι μετάθεση του προβλήματος στο μέλλον.
Έχει ο Θεός ή αν προτιμάτε Allahu Akbar (αλάχ ακμπάρ).